The Meal That Set Us Back $1.58 Per Person

 Today’s Shopping Trip

Lollypops 1.32

2 lbs. Black Beans 2.24

1.2 lbs. Chocolate Chips 4.43

.5 lbs. Yogurt Pretzels 1.50

Almond Milk 2.50

3 Dozen Organic Eggs 2.97

Organic/Lactose Free Kefir 3.28

1+ lb. Cheddar Cheese 3.31

18 oz. Peanut Butter 2.50

Org. Agave Nectar (Maple) 2.99

Org. Agave Nectar 2.99

Pork Chops 2.01

8.5 lbs. Chicken Breast 12.29

MRM Whey Protein 27.99

 

Here’s Where You Need To Start Holding Your Britches

  • 2 lbs. baby carrots 1.98
  • 6.5 lbs. pears 3.20
  • 2.4 lbs. broccoli 1.86
  • 2.17 lbs. cauliflower 1.67
  • 2 celery 1.76
  • 3 cucumber 1.47
  • box grape tomatoes 1.25
  • 1 green bell pepper .34
  • 1 green onion .34
  • 4.3 lbs. nectarines 2.09
  • 2.7 organic bananas 2.70
  • 10 pints of blueberries 15.00
  • red bell pepper .34
  • 2.4 lbs. red seedless grapes 2.38
  • seedless watermelon 3.49
  • 2 sweet onions 1.83
  • 6 lbs. yellow peaches 2.94

Can you believe the produce prices? Thanks to the tips from two beautiful friends (Hi Mary & Jessica!), I am now a Wednesday produce shopper at Sprouts. There are Sprouts in Arizona, California, Texas, Utah, Nevada, New Mexico and a handful of other states west of the Mississippi. Wednesdays at Sprouts are the days when last week’s produce sales are still good and this week’s sales begin. Can you believe .49 cents a pound for peaches, pears and nectarines?  $1.50 a pint for blueberries? We can totally go through the blueberries, no problem. The peaches, pears and nectarines will be finding their way into baked goods, smoothies and jam.

After a late afternoon shopping trip, I was hardly in the mood to cook dinner. The August heat didn’t help much either. Taking a tip from my Aunt Cindy, I grated up a cauliflower head and threw it in a pan of olive oil.

 If you are wondering how you too can take such great photos, I’m going to share my secret. Use your phone. You’ll be sure to have plenty of blurry photos, just ready to share on Facebook!

Once the cauliflower seemed like it had been fried a bit, I sneaked a pat of butter (a fat pat) into the center of the pan before pouring in 9 whisked eggs and a handful of diced green onions.

 

Next came the cheese.

 

A bit of salt and pepper in the pan and voila, thick, gooey, chewy eggs with some depth to them. I scooped the mixture into open bell peppers, hoping to trick my kids into biting into one. Didn’t work, they just looked at the peppers like I had bought some new kiddie bowls at Ikea.

 

These were more filling that I would have expected. The cauliflower adds the starch that would otherwise be missing from this meal. With a cup of blueberries on the side, this dinner rang in at $1.58 per person. That’s not including the pat of butter, salt and pepper or olive oil. Sorry folks, I never got a grade in math. I don’t want to talk about how many times I took Algebra II.

There is one part of Algebra I get and it’s this joke:

Dear Algebra, Stop asking us to find your X. She’s not coming back.

 

I have been eating this for breakfast every day. If you haven’t tried it yet, please (as my mom would say) “Do yourself a favor” and make it. 

Leave a Comment